Facebook zastanawia się nad usunięciem treści anty szczepień, ponieważ nasilają się reakcje na rozpowszechnianie dezinformacji w sieci społecznościowej

Po negatywnym nastawieniu i krytyce rozpowszechniania retoryki anty-szczepionkowej i sponsorowanych reklam adresowanych do kobiet w ciąży w stanach, w których odnotowano wzrost epidemii odry, Facebook powiedział, że może zmniejszyć lub usunąć fałszywe informacje z platformy, zgodnie z oświadczeniem otrzymanym przez Bloomberg. Sieć społecznościowa stwierdziła również, że może zdecydować się na obniżenie poziomu anty szczepień również z wyników wyszukiwania na Facebooku.

Użytkownicy mają możliwość zgłaszania treści do sprawdzenia w dowolnym momencie, a informacje związane ze zdrowiem są uprawnione do sprawdzania faktów przez partnerów sprawdzających fakty Facebooka w 25 krajach. Firma poinformowała , że odkrywa sposoby na łatwiejsze udostępnianie informacji edukacyjnych na temat szczepionek, a także minimalizuje szkody spowodowane przez dezinformację, jednak wciąż „zastanawia się, jak może wyglądać właściwe podejście do tego wysiłku”.

„Dokładamy wszelkich starań, aby informacje były dokładne i użyteczne w całym serwisie Facebook”, powiedział w czwartek rzecznik prasowy facebooka. „Usuwamy treści, które naruszają nasze Standardy społecznościowe, artykuły o niższej wartości, które mogą wprowadzać w błąd, i pokazują artykuły sprawdzające faktury stron trzecich, aby zapewnić ludziom więcej kontekstu. Mamy więcej do zrobienia i będziemy kontynuować wysiłki w celu dostarczenia informacji edukacyjnych na temat ważne tematy, takie jak zdrowie. „

Nie jest jasne, kiedy Facebook może toczyć takie wysiłki lub jeśli już to zrobił.

Obecnie proste wyszukiwanie na Facebooku pokazuje grupy takie jak Rage Against the Vaccine i The Truth About Vaccines (obie rozpowszechniające nieprawdziwe informacje na temat szczepionek) mają ponad 40 000 członków.

Facebook nie odpowiedział na prośbę o komentarz na temat tego, w jaki sposób platforma została wykorzystana przez adwokatów przeciwszczepiennych, aby dotrzeć do kobiet w wieku od 20 do 60 lat, zainteresowanych ciążą w stanach, w których zaobserwowano wzrost przypadków odry, jak po raz pierwszy doniosła The Daily Bestia.

Według CDC od stycznia było ponad 100 przypadków odry – więcej niż cały rok 2016, kiedy było ich tylko 86. Światowa Organizacja Zdrowia wymieniła wahanie szczepionki jako jedno z 10 największych zagrożeń dla zdrowia na świecie w 2019 roku.

Krytycy, tacy jak: Rep. Adam Schiff, demokrata z Kalifornii, w czwartek w czwartek wezwali na CEO Facebooka Marka Zuckerberga i CEO Google’a Sundara Pichai do podjęcia działań w związku ze wzrostem liczby fałszywych informacji na temat szczepionek, które rozpowszechniają się na platformach.

„Algorytmy, które napędzają te usługi, nie są zaprojektowane w celu odróżnienia informacji o jakości od dezinformacji lub informacji wprowadzających w błąd, a ich konsekwencje są szczególnie kłopotliwe w przypadku problemów związanych ze zdrowiem publicznym” – powiedział Schiff w liście skierowanym do obydwu tech exec.

„Ponadto nawet rodzice i opiekunowie, którzy szukają dokładnych informacji na temat szczepionek, mogą nieświadomie docierać do stron i filmów z dezinformacją”.