Znaczny wzrost wykrytego złośliwego oprogramowania do kradzieży haseł

Liczba nowych użytkowników kierowanych przez złośliwe oprogramowanie kradnące hasła wzrosła z 600 000 w pierwszej połowie 2018 r. Do ponad 940 000 w tym samym okresie w 2019 r. Według nowych badań przeprowadzonych przez Kaspersky.

PSW (ang. Password Stealing Ware) to złośliwy typ oprogramowania, który może zbierać dane bezpośrednio z przeglądarki internetowej użytkownika przy użyciu różnych metod. Informacje skradzione przez PSW są często poufne i obejmują dane uwierzytelniające do kont online, a także informacje finansowe, dane autouzupełniania i zapisane dane karty.

Przeskanuj strone która odwiedzasz za pomocą skanera witryn internetowych

Spośród kradzieży haseł wykrytych przez firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem, jednym z najbardziej rozpowszechnionych trojanów Stealer był wielofunkcyjny Azorult wykryty w systemach ponad 25 procent wszystkich użytkowników, którzy napotkali złośliwe oprogramowanie typu Trojan-PSW w pierwszej połowie 2018 roku iw drugiej połowie tego roku.

Analityk ds. Bezpieczeństwa w Kaspersky, Alexander Eremin wyjaśnił, w jaki sposób konsumenci narażają się na kradzież haseł online i jak mogą lepiej chronić się przed tym rosnącym zagrożeniem, mówiąc:

„Współcześni konsumenci są coraz bardziej aktywni online i, co zrozumiałe, polegają na Internecie, aby wykonywać wiele zadań w codziennym życiu. Wypełnia to ich profile cyfrowe coraz większą ilością danych i szczegółów oraz czyni je lukratywnym celem dla przestępców, ponieważ mogą być później zarabiani na wiele sposobów. Dzięki bezpiecznemu przechowywaniu haseł i poświadczeń konsumenci mogą korzystać ze swoich ulubionych usług online, mając pewność, że ich informacje nie zostaną zagrożone. Powinno to być również wspierane przez instalację rozwiązania bezpieczeństwa, ponieważ nigdy nie można być zbyt ostrożnym. ”

Aby zapewnić bezpieczeństwo haseł użytkowników i innych danych uwierzytelniających, Kaspersky zaleca, aby nie udostępniać haseł nikomu, nie instalować aktualizacji i poprawek produktów bezzwłocznie i używać menedżera haseł do przechowywania haseł i innych poufnych danych osobowych.